Fotobiodinamička terapija (PDT) koristi svjetlost u kombinaciji s fotosenzibilizirajućim tvarima za liječenje različitih kožnih problema, uključujući akne, ožiljke, pigmentacijske mrlje i starenje kože. Svjetlosna energija igra ključnu ulogu u aktiviranju tih tvari, čime se potiču biološki procesi u koži. U PDT-u se koriste različite vrste svjetlosnih terapija, koje se prilagođavaju specifičnim potrebama pacijenta.
Crvena svjetlost
Jedna od najčešće korištenih vrsta svjetlosti u fotobiodinamičkoj terapiji je crvena svjetlost. Ova svjetlost ima dug dalekometni spektar koji prodire dublje u kožu, potičući regeneraciju stanica, povećanje proizvodnje kolagena i smanjenje upala. Crvena svjetlost je osobito korisna za tretmane starenja kože, bora, ožiljaka i drugih znakova fotostarenja.
Plava svjetlost
Plava svjetlost koristi se prvenstveno za liječenje akni, jer njezina energija ima sposobnost uništiti bakterije koje uzrokuju upalu u koži. Ova terapija djeluje tako da prodire u površinske slojeve kože i smanjuje akne izazvane bakterijama poput Propionibacterium acnes. Plava svjetlost također ima umirujuće i protuupalno djelovanje, što je čini pogodnom za osjetljiviju kožu sklonu aknama.
Bliska infracrvena svjetlost
Bliska infracrvena svjetlost prodire još dublje u kožu i koristi se za ciljanje dubljih slojeva kože. Ova vrsta svjetlosti potiče mikrocirkulaciju, poboljšava dotok kisika i hranjivih tvari u kožu, što može pomoći u smanjenju upala i ubrzati regeneraciju stanica. Također je korisna za liječenje ožiljaka i poticanje zdravog rasta stanica.
Različite vrste svjetlosnih terapija u fotobiodinamičkoj terapiji omogućuju ciljano liječenje različitih kožnih problema. Crvena svjetlost je učinkovita za pomlađivanje i regeneraciju, plava svjetlost za liječenje akni, dok infracrvena svjetlost duboko djeluje na kožu potičući njezinu obnovu. Kombinacija ovih terapija može donijeti iznimne rezultate u obnovi kože, smanjenju upala i poboljšanju općeg zdravlja kože.