Superbrands logo
Superbrands logo



Copyright © 2021 Superbrands

Copyright © 2021 Superbrands

Dermatoskopija madeža – zašto je važna i kada ju treba napraviti?

Dermatoskopija (dermoskopija) madeža je neinvazivna dijagnostička metoda koja se koristi u dermatologiji za pregled madeža ili drugih lezija na koži kako bi se otkrila prisutnost melanoma ili drugih vrsta raka kože te kako bi se razlučile dobroćudne od zloćudnih promjena ili na vrijeme uočile promjene na postojećim madežima koje mogu biti preteča melanoma. Dermatoskopija je dio dermatološkog pregleda na kojem dermatolog pregledava kožu i uzima anamnezu pacijenta. Dermatološki pregledi vrlo su važni za zdravlje kože i svaka odrasla osoba bi trebala barem jednom godišnje otići kod dermatologa, pogotovo ako postoji povećani rizik od razvoja raka kože (npr. ako imaju svijetlu kožu, prethodno su imali rak kože ili imaju obiteljsku anamnezu raka kože). 

Što je dermatoskop?

Instrument koji se koristi za dermatoskopiju je dermatoskop, koji omogućuje povećanje vidnog polja uz nepolarizirano i polarizirano svjetlo kako bi se uočili detalji lezije koji se ne vide golim okom. Dermatoskopija je vrlo korisna kod otkrivanja pigmentnih promjena na koži. Dermatoskopom se promatraju epidermalne i dublje strukture gornjeg dermisa, a sama metoda se provodi nakon kliničkog pregleda.

Dermatolozi pomoću dermatoskopije mogu razlikovati melanocitne od ne melanocitnih promjena. Ranije otkrivanje melanoma, vrste raka kože koja nastaje iz pigmentnih stanica kože, ključno je u njegovom liječenju. Melanom se smatra vrlo ozbiljnom vrstom raka kože zbog njegove sposobnosti širenja na druge dijelove tijela i visoke stope smrtnosti.

Dermatoskopija i melanom

Najčešći uzroci melanoma su izlaganje suncu, osobito u kombinaciji s osjetljivošću kože na sunce, te genetski faktori. Simptomi melanoma uključuju pojavu novog madeža ili promjenu postojećih madeža, povećanje veličine, nepravilnosti u obliku, neravnine ili neujednačena boja. Također se mogu pojaviti svrbež, krvarenje ili ranice na madežima.

Dijagnoza melanoma uključuje dermatoskopski pregled lezija i biopsiju tkiva, gdje se uzima uzorak kože radi daljnje analize pod mikroskopom. U nekim slučajevima može biti potrebno dodatno dijagnostičke metode radi procjene širenja melanoma u druge dijelove tijela.

Liječenje melanoma ovisi o stadiju bolesti, a može uključivati kirurško uklanjanje lezije, kemoterapiju, radioterapiju i imunoterapiju. Rana dijagnoza i liječenje melanoma su ključni za uspješno liječenje i oporavak.

Povezani članci

Related

Bradikardija ili usporen rad srca

Bradikardija je medicinski pojam koji označava usporen rad srca, odnosno smanjenje frekvencije srca ispod 60 otkucaja u minuti.  Usporen rad srca može biti normalno prisutan u nekih osoba (sportaši), no u drugih može izazivati neugodne popratne simptome ili...

read more