“Gljivice” na noktima, tj. gljivične infekcije noktiju su promjene noktiju uzrokovane gljivama. To je najčešća bolest noktiju i predstavlja oko polovice svih poremećaja noktiju. Oštećenje nokta, često vlaženje šaka i stopala, različita stanja smanjene imunosti, smanjena cirkulacija u donjim dijelovima udova, kao i smanjenje rasta nokta u starijoj životnoj dobi pogoduju nastanku ove bolesti. Do gljivične infekcije dolazi zbog prekomjernog rasta i razmnožavanja gljivica u noktu, ispod ploče nokta ili na njoj. Riječ je o relativno čestom zdravstvenom problemu koji pogađa oko 10 % stanovništva. Kako gljivicama pogoduju topla, vlažna okruženja, ne čudi da u unutrašnjosti zatvorene cipele često dolazi do njihovog pretjeranog razmnožavanja, a posljedično i infekcije.
Oblici gljivičnih infekcija
Različiti oblici gljivičnih infekcija noktiju mogu se prepoznati po različitim znakovima i uzročnicima:
- Distalna subungvalna onihomikoza: Najčešći oblik gljivične infekcije nokta. Gljiva ulazi s donjeg (distalnog) ili bočnog (lateralnog) ruba nokta i širi se prema ležištu i matrici nokta. Klinički se primjećuje odvajanje nokta od podloge i promjena boje nokta, koji često postaje prljavo-žut.
- Bijela površinska onihomikoza: Uzrokuje promjene vidljive samo na noktima nogu. Najčešći uzročnici su gljive Trichophyton mentagrophytes var. interdigitale, Trichophyton spp. i neke dermatofitične plijesni. Na noktu se pojavljuju male diskretne bijele mrlje (leukonihija trichophytica) koje se mogu ukloniti.
- Proksimalna subungvalna onihomikoza: Obično uzrokovana gljivom Trichophyton spp. Češća kod bolesnika s HIV/AIDS-om. Uzročnik prodire kroz kožicu nokta i uzrokuje infekciju matrice nokta i nokatne ploče. Rezultat je bijeli nokat koji se lako mrvi u predjelu nokatnog nabora. Oštećenje matrice nokta otežava ponovni rast nokta.
- Distrofična onihomikoza: Povezana s opsežnim oštećenjem nokta i često se javlja kod bolesnika s kroničnom mukokutanoznom kandidijazom. Nokat postaje zadebljan, mijenja boju i lako se mrvi. Često je povezana s upalom kožice ili bočnog nabora nokta (paronihija) uzrokovane gljivama Candida albicans ili drugim vrstama Candida gljiva. Prisutnost gnoja u području infekcije može se vidjeti kod pritiska na zaraženo područje, što može biti potrebno za kultivaciju. Važno je prepoznati znakove gljivičnih infekcija noktiju kako bi se pravovremeno pristupilo liječenju i spriječile komplikacije, posebno kod osoba s oslabljenim imunološkim sustavom.
Lijekovi za gljivice na noktima: Pravilan način korištenja i primjena
Antifungalni lijekovi, poznati po borbi protiv onihomikoze – gljivičnih infekcija noktiju, koriste se u različitim oblicima liječenja, ovisno o težini infekcije i zahvaćenom području. Evo nekoliko uobičajenih lijekova koji se koriste u borbi protiv gljivica na noktima:
Topički antifungalni lakovi: Ovo su lakovi koji se nanose direktno na zaražene nokte. Aktivni sastojci obično uključuju amorolfin ili ciklopiroks, a primjenjuju se jednom ili dva puta tjedno. Ovaj oblik liječenja pogodan je za blage infekcije.
Topički antifungalni kreme i masti: Kreme i masti sadrže antifungalne tvari koje se nanose na zahvaćeno područje kože oko nokta. Primjenjuju se nekoliko puta dnevno i mogu biti učinkoviti u umjerenim infekcijama.
Oralni antifungalni lijekovi: U slučaju težih infekcija ili ako se gljivice šire na više noktiju, liječnik može propisati oralne antifungalne lijekove poput itrakonazola, terbinafina i flukonazola. Ovi lijekovi djeluju na gljivice iznutra, ali zahtijevaju dulje tijekove liječenja i pažljivo praćenje.
Važno je imati strpljenja jer liječenje gljivica na noktima može biti dugotrajno. Infekcije noktiju sporije reagiraju na tretman jer nokti rastu sporo, a treba vremena da novi, zdravi nokti narastu. Stoga je važno strogo slijediti upute liječnika i redovito koristiti propisane lijekove kako biste postigli najbolje rezultate. Uz terapiju lijekovima, provođenje preventivnih mjera je također važno kako biste spriječili ponovnu infekciju, uključujući održavanje čistih i suhih stopala, izbjegavanje hodanja bosih na javnim mjestima, nošenje prozračne obuće te izbjegavanje dijeljenja obuće i higijenskih predmeta s drugima.
Prirodni lijek za gljivice na nogama: Koraci i preporuke
Postoje i prirodni lijekovi i kućni tretmani koji se koriste za liječenje gljivica na nogama, no važno je napomenuti da učinkovitost ovih prirodnih lijekova može varirati od osobe do osobe. Ako imate teže ili uporne gljivične infekcije, preporučuje se posjetiti liječnika radi točne dijagnoze i propisivanja odgovarajućih lijekova.
Jedan od prirodnih lijekova koji se ponekad koristi za liječenje gljivica na nogama je ulje čajevca. Ulje čajevca ima prirodna antifungalna svojstva i često se koristi za liječenje gljivica na noktima i stopalima. Dovoljno je nanijeti nekoliko kapi ulja čajevca na zahvaćeno područje nekoliko puta dnevno.
Osim ulja čajevca, jabučni ocat i njegova octena kiselina također mogu pomoći u borbi protiv gljivica. Mješavina jabučnog octa i vode u omjeru 1:1 može se koristiti za namakanje zaraženih stopala 15-20 minuta dnevno.
Soda bikarbona također ima antifungalna svojstva i može pomoći u smanjenju svrbeža i iritacije. Smjesa soda bikarbone i vode može se nanijeti na zahvaćeno područje.
Još jedan prirodni lijek koji se koristi u liječenju gljivičnih infekcija je mješavina lavandina i kokosovog ulja. Lavandino ulje ima protuupalna i antifungalna svojstva, dok kokosovo ulje može pomoći u hidrataciji kože.
Osim lavandina ulja, limunov sok i njegova limunska kiselina također mogu imati antifungalna svojstva.
Važno je napomenuti da prirodni lijekovi mogu pomoći u ublažavanju simptoma i smanjenju širenja gljivica, ali neki slučajevi gljivičnih infekcija mogu zahtijevati jače i dulje tretmane. Ako primijetite simptome gljivica na nogama, preporučuje se konzultacija s liječnikom kako bi se osiguralo odgovarajuće liječenje i praćenje stanja.