Superbrands logo
Superbrands logo



Copyright © 2021 Superbrands

Copyright © 2021 Superbrands

Što je alergija na sunce?

Alergija na sunce, poznata i kao fotodermatoza, je reakcija kože na izlaganje sunčevoj svjetlosti. Iako većina ljudi uživa u suncu bez problema, kod nekih osoba izlaganje UV zračenju može izazvati neželjene simptome.

Simptomi alergije na sunce mogu uključivati crvenilo kože, osip, svrbež, otekline, mjehure ili čak bolne lezije. Ovi simptomi mogu varirati u težini, ovisno o osjetljivosti kože i trajanju izlaganja suncu.

Postoje nekoliko vrsta alergija na sunce, uključujući:

  • Polimorfna eritema: Ovo je najčešća vrsta alergije na sunce, koja se obično manifestira crvenilom i svrbežom kože nakon izlaganja suncu
  • Fototoksične reakcije : Ove reakcije nastaju kada tvari koje su prisutne u koži reagiraju s UV zračenjem, uzrokujući oštećenje kože. Primjerice, neki lijekovi mogu povećati osjetljivost na sunce i rezultirati fototoksičnim reakcijama.
  • Fotoalergijske reakcije: Kod fotoalergijskih reakcija, tijelo reagira na kemikalije koje su postale aktivne pod utjecajem sunčeve svjetlosti. To može uključivati kreme za sunčanje, parfeme ili druge proizvode koji dolaze u dodir s kožom

Upravljanje alergijom na sunce

Upravljanje alergijom na sunce uključuje izbjegavanje izlaganja sunčevim zrakama tijekom perioda najjačeg UV zračenja (obično od 10:00 do 16:00 sati), nošenje zaštitne odjeće i korištenje kreme za sunčanje s visokim faktorom zaštite od UV zračenja. Za teže slučajeve alergije na sunce, liječnik može preporučiti lijekove ili druge oblike terapije.

Alergija na sunce može biti izazovna za one koji je imaju, ali primjenom odgovarajućih mjera zaštite i suradnjom s liječnikom, simptomi se mogu kontrolirati. Važno je razumjeti vlastitu osjetljivost na sunce i poduzeti korake kako bi se izbjegle neželjene reakcije. Ako primijetite bilo kakve neobične simptome nakon izlaganja suncu, važno je potražiti medicinsku pomoć radi dijagnoze i upravljanja stanjem.

Kako se razlikuje alergija na sunce od sunčanih opekotina

Glavna razlika između alergije na sunce i sunčanih opeklina je u mehanizmu nastanka i simptomima. Dok alergija na sunce uključuje imunološku reakciju na UV zračenje ili kemikalije, sunčane opekline su izravna posljedica oštećenja kože UV zračenjem.

Liječenje alergije na sunce obično uključuje izbjegavanje sunca tijekom najjačeg UV zračenja, nošenje zaštitne odjeće i kreme za sunčanje, te ponekad upotrebu antihistaminika ili kortikosteroida za kontrolu simptoma. Za sunčane opekline, preporučuje se hidratacija, hladne obloge, kreme za ublažavanje boli i izbjegavanje dodatnog izlaganja suncu dok se koža ne oporavi.

Iako alergija na sunce i sunčane opekline dijele slične simptome, razlikuju se u uzrocima i liječenju. Razumijevanje ovih razlika pomaže u pravilnom prepoznavanju i tretiranju stanja te u sprječavanju budućih problema povezanih s izlaganjem suncu. Ako primijetite neobične simptome nakon izlaganja suncu, važno je konzultirati se s liječnikom radi dijagnoze i liječenja.

Povezani članci

Related

Bradikardija ili usporen rad srca

Bradikardija je medicinski pojam koji označava usporen rad srca, odnosno smanjenje frekvencije srca ispod 60 otkucaja u minuti.  Usporen rad srca može biti normalno prisutan u nekih osoba (sportaši), no u drugih može izazivati neugodne popratne simptome ili...

read more